WDAD NEWS, sponsored by IRMC at Chestnut Ridge
 
Do you want to share this?
IUP NAMES 2012 PROVOST SCHOLARS
List includes 61 from Indiana County

1/14/2013

IUP has named its 2012 list of Provost Scholars, and it is lengthy.  In fact, just the list of the students who are from Indiana County is impressive.  The Provost Scholars are undergraduates who carry a minimum 45 semester hours earned at IUP A cumulative grade-point average of 3.5 or higher.  You can only be recognized once during your time of study at IUP. 

 

The list of Provost Scholars from Indiana County includes 61 names, hailing from 16 communities.  In addition to the Pennsylvania students, there are students from ten other states and four other countries on the list.

 

Arcadia

Heidi A. Farmery, Sociology

Blairsville

Joseph Canton, Luciusboro Road, English

Michael J. Duffey, Maple Avenue, History

Marissa R. Falcone, Evans Avenue, Speech and Lang Pathology Education

Kylie R. Smathers, Rome Street, Middle Level Education

Brush Valley

Shawn R. Yutzey, Communications Media

Cherry Tree

Alexandria L. Liddle, Route 240 Highway, Early Childhood Education/Special Education

Clarksburg

Andrew J. Machak, Berts Road, Psychology

Clymer

Jennifer S. Kopczyk, Diamondville Road, Disability Services

Danielle M. Malicky, Walcott Street, Early Childhood Education/Special Education

Benjamin J. Miller, Clymer Road, Nursing

Creekside

Zachary G. Kunkle, Kunkle Lane, Safety Sciences

Ernest

Franklinn M. Alexander, Store Hill Road, Physical Education and Sport

Glen Campbell

Jacqueline A. Connor, Route 286 Highway, Psychology

Home

Rebecca A. Bowser, Ruth Drive, Early Childhood Education/Special Education

Samuel W. LeBlanc, Pearce Hollow Road, Health and Physical Education

Ryan S. Lightcap, Route 85 Highway, Health and Physical Education

Meghan S. McMeans, Wells Road, Art

Homer City

Deanna R. Charles, Littletown Road, Early Childhood Education/Special Education

Jessica L. Henry, Henry Road, Family and Consumer Science Education

Richard M. Petricig, Crownover Road, Early Childhood Education/Special Education

Christina E. Schmidt, Chestnut Alley, Hospitality Management

Indiana

Anthony A. Almes, Edgewood Avenue, Regional Planning

Lillian C. Aurand, Philadelphia Street, Biology

Scott L. Blystone, Grant Street, Management Information Systems

Maureen E. Bock, Valley Road, Early Childhood Education/Special Education

Jenna A. Bothell, South 6th Street, Speech and Lang Pathology Education

Audrey R. Botsford, East Pike Road, Nursing

Matthew R. Brown, East Pike Road, History

Hillary N. Daldoss, Lucerne Road, Marketing

Jessie A. Dalrymple, Dolores Circle, Psychology

Kathryn E. Edmondson, Ashley Drive, Anthropology

Wade R. Evans, Cresswell Road, Nursing

Taralyn E. Federoff, Valley Road, Political Science

Hannah M. Fullerton, Ben Franklin Road, Art

Jeffrey J. Fyock, Rayne Church Road, Safety Sciences

Shane M. Grey, Treese Avenue, Biology

Douglas S. Henry, East Pike Road, Safety Sciences

Luci R. Jockel, East Pike Road, Art Studio

Taylor R. Jones, South 13th Street, Nutrition

Andrea J. Karcher, Dawn Drive, Middle Level Education

Tian Shoon Lau, Oakland Avenue, Nutrition

Sean P. McKee, Anderson Avenue, English

Michael J. Morris, Fulton Run Road, Electro Optics/Laser Engineer

Andrew W. Newstein, Lazor Street, International Studies

Alexa N. Pappal, Shaffer Drive, Early Childhood Education/Special Education

Natalie A. Pina, North 5th Street, Communications Media

Jonathan E. Pivetz, North 9th Street, English

Ashlee A. Rice, Ann Circle, Biology

Lindsey N. Smathers, Simpson Road, Criminology

Katie E. Stanko, South 11th Street, Psychology

Andrew J. Trefny, North 5th Street, Regional Planning

Marion Center

Emilie J. Borst, Pearce Hollow Road, Finance

Breanne R. Denning, Pearce Hollow Road, Middle Level Education

Brandon E. Snickles, Nursing

Robinson

Aaron M. Knapic, Harrison Avenue, Social Studies Education

Shelocta

Alyssa B. Altman, Girty Road, English Education

Paige M. Cashdollar, Windy Flats Road, Art Studio

Smicksburg

Michael A. Lockhart, Route 210 Highway, Criminology

Megan S. McCully, Gahagan Road, Social Studies Education

Cody A. Wells, Barnard Road, Social Studies Education

 

Adams County

Biglerville

Sara E. Schrider, Southview Drive, Spanish

Gettysburg

Regan E. Little, Belmont Road, Management

Carissa A. Smith, Heritage Drive, Interior Design

Littlestown

Danielle N. Davis, North Queen Street, Respiratory Care

Molly E. Plank, West Myrtle Street, Physical Education and Sport

New Oxford

Jenna L. Nicholson, Kevin Drive, Family and Consumer Science Education

York Springs

Ian S. Lynch, Bateman Road, Political Science

Allegheny County

Allison Park

Robert J. Bisceglia, Bucktail Drive, History

Ryan C. Gray, Summit Drive, Computer Science

Bethel Park

Sheryl Eichenlaub, Kings School Road, Child Development and Family Relations

Sean M. Herald, Timberidge Drive, Anthropology

Mia K. Reuschling, Eastview Road, Criminology

Etna

Kayla A. Stillwagon, Walnut Street, Respiratory Care

Gibsonia

Patrick E. Connell, Jenny Drive, Accounting

Joshua T. Noble, Bakerstown Road, Marketing

Glenshaw

Carrie E. O'Hanlon, Pictwood Drive, Social Studies Education

Chelsea E. O'Hanlon, Pictwood Drive, English Education

Clarissa E. Stewart, Black Walnut Lane, Music Education

Harwick

Adrian L. Callen, Spring Street, Art Studio

Jefferson Hills

Ariana E. Winovich, Oakwood Court, Biology

McKees Rocks

Kelsey M. Matarazzo, Canyon Drive, Early Childhood Education/Special Education

Kelly A. Trapani, Fiddleback Drive, Health and Physical Education

McKeesport

Alena C. Okert, Owens Avenue, Early Childhood Education/Special Education

Monroeville

Megan L. Bertoline, Cavitt Road, Undeclared Business

Staci M. Harnden, Harvard Road, Early Childhood Education/Special Education

Moon Township

Samantha A. Heinzl, Lansdowne Drive, Criminology

Natrona Heights

Alese J. Klemens, Jacqueline Drive, Journalism

North Versailles

Kaitlyn A. Fung, Reiss Lane, Early Childhood Education/Special Education

Oakdale

Angela R. Devereaux, Steubenville Pike, Health and Physical Education

Pitcairn

Matthew M. Antonich, 8th Street, Communications Media

Pittsburgh

Megan L. Bell, Goldsmith Road, English

Naomi R. Cannon, Powers Run Road, Early Childhood Education/Special Education

Nina C. Cerro, McCully Road, Early Childhood Education/Special Education

Megan C. Conley, Lechner Lane, Social Studies Education

Kasey L. Cook, Fawn Court, Nutrition

Kyle G. Gaetano, Blossom Hill Road, Finance

Lauren M. Haas, Thorncliffe Drive, Nuclear Medicine Technology

Eric T. Harbison, Grand Avenue, Biology Education

Katherine M. Houlis, Marlin Drive W, Communications Media

Carly B. Lewis, Old Orchard Trail, Nutrition

Dorothy E. Lucas, Boxfield Road, Early Childhood Education/Special Education

Brittany C. Lyons, Dorseyville Road, Nursing

Caitlin G. Lyons, Dorseyville Road, Nursing

Chelsey J. McDonald, Woodland Road, Nursing

Lindsey D. McDonald, Woodland Road, Nursing

Amy E. Paine, Lemoyne Avenue, Communications Media

Margaret J. Radford, Merwyn Avenue, Religious Studies

Patrick M. Rossiter, Hoosac Street, Accounting

Lauren N. Rubash, Meadow View Court, Social Studies Education

Lindsay N. Ryan, Gales Drive, Management

Mariah L. Sanders, Aurelius Street, Psychology

Christina N. Soracco, West Prospect Avenue, English

Meghan C. Sullivan, Ardmore Manor Drive, Early Childhood Education/Special Education

Nicole L. Szulborski, McClure Avenue, Nutrition

Natalie V. Thiess, Brittany Place, English

Laura M. Wilkins, Bellwood Drive, Art

Sewickley

Caesandra Burgh, Quaker Road, Music Education

Bridget R. Clark, River Road, Communications Media

South Park

Nicole E. Miller, Bristol Drive, Accounting

Verona

Keileigh L. Koch, Sara Lane, Music Performance

West Mifflin

Kelsey M. Lucas, Glencoe Drive, Hospitality Management

Wexford

Michael E. Koller, Fox Meadow Drive, Accounting

Elizabeth P. Sternby, Davison Drive, Journalism

Armstrong County

Dayton

Rebecca A. Nichol, State Route 85, Mathematics

Ford City

Andrea R. Kiehl, Montgomery Flats Road, English

Zachary A. Montgomery, Crooked Creek Dam Road, Health and Physical Education

Kittanning

Andrew J. Brochetti, Shady Lane, Marketing

Kara A. Doms, Sisterville Road, Biology

Lacey L. Hohl, State Route 2021, Early Childhood Education/Special Education

Amber James, State Route 2007, Nursing

Phillip S. Wyant, Silvis Hollow Road, Music Education

Ethan R. Zimmerman, Zimmerman Way, Criminology

Leechburg

Elizabeth A. Stimmell, White Cloud Road, Chemistry

Abygail E. Stivason, 2nd Street, Early Childhood Education/Special Education

Ryan J. Wasilchak, Pleasant Hill Road, Biology

Rural Valley

Bethany A. Baker, North Jefferson Street, Nutrition

West Leechburg

Aaron P. Sulava, Schall Lane, Safety Sciences

Beaver County

Monaca

Heather A. Furdak, Center Grange Road, Physical Education and Sport

New Brighton

Taylor N. Guthrie, Craig Street, Early Childhood Education/Special Education

Bedford County

Everett

Rachel M. Villareale, West 7th Street, Music Education

Manns Choice

Melissa R. King, Chestnut Street, French

Woodbury

Taylor V. Crawford, Springs Ridge Drive, Nursing

Berks County

Barto

Scott R. Dotterer, Jenna Drive, Management

Birdsboro

Chelsea G. Murray, Cold Run Road, English Education

Douglassville

Joseph W. Kolenda, Redwood Drive, Computer Science

Reading

Tate A. Dewalt, Pine Woods Court, Music Education

Lauren A. Sebastinas, Gouglersville Road, Interior Design

Robesonia

Ryan P. Egan, Focht Road, Management

Wyomissing

Erinn L. Boguslowski, Dorchester Drive, Criminology

Blair County

Altoona

Robert M. Haberstroh, North 2nd Street, Computer Science

Olivia N. Hand, Hartzell Avenue, Nursing

Caitlyn M. Hazenstab, Sickles Corner Back Road, Criminology

Alexandra M. Julian, East 23rd Avenue, Nutrition

Douglas A. Longwill, East Penn Avenue, Psychology

Joshua M. Wertz, Fordham Circle, Music Performance

Duncansville

James L. Dalgarn, Orchard Drive, Biology

Colin B. Greenleaf, 3rd Avenue, Criminology

Brian P. Saylor, Orchard Drive, Biology

Hollidaysburg

Laura K. Delozier, Woodlawn Terrace, Biology Education

Brooke D. Frederick, Jones Street, French Education K-12

Tipton

Dwayne K. Cherry, Criminology

Tyrone

Christina M. Brisbin, Decker Hollow Road, Music Education

Bucks County

Bensalem

Melissa M. Hilderley, Bryan Court, Early Childhood Education/Special Education

Chalfont

Jamie L. Root, Oak Avenue, Communications Media

Langhorne

Jenna M. Keen, Chaff Court, Nursing

Perkasie

Emily J. Weber, Sugarbush Drive, Journalism

Casey E. Yoder, Dublin Pike, Nursing

Southampton

Jessica D. Reilly, Surrey Road, Psychology

Warminster

Emily L. Burg, Newtown Road, Biology

Butler County

Butler

Renee E. Clouse, Thornwood Drive, Middle Level Education

Jamie L. Czech, Crisswell Road, Human Resource Management

Victoria A. Mizwicki, Penn Drive, Social Studies Education

Sarver

Bernard J. Carr, Parker Road, Electro Optics/Laser Engineer

Madison D. Crist, Primrose Drive, Nutrition

Rowdy W. Durci, Winfield Road, Criminology

Hali C. Morris, Bryan Drive, Early Childhood Education/Special Education

Saxonburg

Kaitlyn M. Grzywinski, Beatty Drive, Mathematics Education

Valencia

Ryan C. Krause, Sheldon Road, Management Information Systems

Madeline M. Matusik, Pointe Drive, Regional Planning

Kurt R. Stridinger, State Road, Management

Zelienople

Erika K. Barlow, Glen Rape Road, Social Studies Education

Halee V. Stroup, South Green Lane, Psychology

Cambria County

Carrolltown

Victoria L. Murphy, International Studies

Julie A. Veneskey, Zeke Lane, Nursing

Elton

Katlin R. Daniels, Speech and Lang Pathology Education

Hastings

Stephanie D. Anna, Speech and Lang Pathology Education

Johnstown

Nicholas A. Adams, Tioga Street, Music Education

Jessie L. Bruckhart, Russell Avenue, Regional Planning

Andrew Cominsky, Nees Avenue, Undeclared Business

Shannon M. Costa, Goucher Street, Management Information Systems

Craig A. Harris, Churchill Street, Management

Kaila B. Henry, Moss Lane, Sociology

Jill R. Marguccio, Erickson Drive, Early Childhood Education/Special Education

Shana N. Martin, Christy Drive, Early Childhood Education/Special Education

Jennifer L. Pfeil, Tyke Road, Sociology

Northern Cambria

Benjamin E. Knapic, Route 403 Highway, Computer Science

Hayley M. Paronish, 34th Street, Communications Media

Thomas J. Paronish, Vine Street, Geology

Grace E. Thomas, Goodridge Road, Art Education

Patton

Kaitlin M. Cence, Linwood Avenue, Accounting

Kelsey M. Hoover, Edelweiss Street, Sociology

Portage

Kyle A. Gossard, Gillespie Avenue, Music Education

Saint Michael

Jacob A. Zerby, Political Science

Sidman

Brooke E. Wissinger, Forest Hills Drive, Family and Consumer Science Education

South Fork

Brittany S. Krestar, Ragers Hill Road, Early Childhood Education/Special Education

Vintondale

Kristi B. Olsavsky, Griffith Street, Management

Miranda M. Olsavsky, Accounting

Allison M. Plowman, Plowman Road, Nursing

Cameron County

Emporium

Michael P. Jones, Sizerville Road, Early Childhood Education/Special Education

Carbon County

Albrightsville

Ian Q. Grant, Philosophy

Centre County

Centre Hall

Matthew D. DePra, Tusseyville Road, Music Education

Emily E. Hoffman, Natural Science

Kelsey L. Jordan, Tussey Meadow Lane, Nursing

Spring Mills

Kendyl C. Paolini, Lower Georges Valley Road, Early Childhood Education/Special Education

Chester County

Downingtown

Aubrie E. Nader, Taylors Mill Road, Communications Media

Gabriella R. Ruggeri, Peck Road, Nuclear Medicine Technology

Pottstown

Robert J. Smith, Chestnut Court, International Studies

Spring City

Tyler J. Caba, Barton Drive, Management

West Chester

James P. DiBello, Kirby Drive, Criminology

Andrew E. Kornet, Palomino Drive, Physical Education and Sport

Laura F. Murray, Edgemill Way, Child Development and Family Relations

Clearfield County

Dubois

Cassandra L. Barton, East Weber Avenue, Early Childhood Education/Special Education

Skylar M. Buriak, Treasure Lake, Accounting

Emma J. Straight, Treasure Lake, Nursing

Samantha J. Thompson, Treasure Lake, Biology Education

Houtzdale

Kristin R. Krause, Fernwood Road, Nursing

Madera

Rebecca E. Olson, Substation Road, Psychology

Morrisdale

Rebecca A. Kephart, Spring Road, Criminology

Osceola Mills

Shaylea A. Grannis, Hospitality Management

Rockton

Natalie V. Robison, Rockton Mountain Highway, Physical Education and Sport

Woodland

Brittany C. Martell, Woodland Bigler Highway, Psychology

Columbia County

Bloomsburg

Emily L. Karas, Scenic Drive, Family and Consumer Science Education

Kailyn M. Mott, Woods Edge Drive, Nursing

Crawford County

Cochranton

Collin R. Hart, US Highway 322, Music Education

Ethan L. Oertly, Frenchtown Road, Accounting

Dustin J. Steider, Mallory Road, Psychology

Conneaut Lake

Paige A. Peterson, English Education

Conneautville

Katherine E. Lewis, Wing Road, English

Guys Mills

Brittany L. Brown, Brown Road, Music Education

Linesville

Deanna E. Welsh, Conneaut Street, Nursing

Cumberland County

Camp Hill

Abigail L. Shipe, Conestoga Road, Nursing

Carlisle

Katie M. Barrett, Beagle Club Road, History

Jonathan E. Goodman, Hope Terrace, Undeclared Business

Joshua C. Readshaw, Prickly Pear Drive, Music Education

Mechanicsburg

Keelin R. McGrath, Truffle Glen Road, Art Education

Nicholas F. Roberto, Brookridge Drive, Marketing

Amber N. Rockwell, Williamsburg Way, Hospitality Management

Courtney R. Seeno, Wallingford Way, Early Childhood Education/Special Education

Jamie L. Shepherd, Winston Drive, Natural Science

New Cumberland

Kelsey B. Papinchak, Benyou Lane, Early Childhood Education/Special Education

Dauphin County

Harrisburg

Kasi L. Hicks, Bonnymead Avenue, Communications Media

Kady L. Maurer, Circle Drive, Early Childhood Education/Special Education

Kayle L. Scott, North 50th Street, English

Anthony D. Smith, Clinton Road, Communications Media

Abbey M. Zelko, Worcester Avenue, Journalism

Andrew V. Zeplin, Whisper Wood Lane, Finance

Hummelstown

Kaitlyn E. Donegan, Appenzell Drive, Early Childhood Education/Special Education

Middletown

Aaron J. Lupia, Powderhorn Road, Health and Physical Education

Michael E. Lupia, Powderhorn Road, Health and Physical Education

Corrie E. Whitmer, Chestnut Street, Journalism

Delaware County

Media

Erin R. Clark, Glenwood Avenue, Speech and Lang Pathology Education

Ridley Park

Kelsey F. Bretz, Penn Street, Computer Science

Elk County

Johnsonburg

Kenneth A. Thiry, Willow Street, Accounting

Saint Marys

Dylan J. Dippold, Robin Road, Psychology

Michele F. Sharrow, Hemlock Road, English

Danielle R. Simchick, Johnsonburg Road, Spanish Education K-12

Erie County

East Springfield

Peter J. Greenawalt, Chemistry

Edinboro

Jessica S. Sheehan, Water Street, Marketing

Erie

Mary Ann B. Hedlund, Courtland Drive, Early Childhood Education/Special Education

Michelle B. Hedlund, Courtland Drive, Early Childhood Education/Special Education

Madeline L. Jobczynski, Harvard Road, English

Kristina M. Krasowski, Norcross Road, Natural Science

Conrad F. Kubaney, Lakeside Drive, Nursing

Laura R. Nientimp, Indiana Drive, Early Childhood Education/Special Education

Theresa A. Scarnati, North Wayside Drive, Mathematics

Lauren E. Stephan, Saint Ann Drive, Nursing

Marissa A. Twiss, West 42nd Street, Nutrition

Phylis Zimmermann, Downing Court, Vocational-Technical Education

West Springfield

Nicole K. Borstorff, Holdson Drive, Finance

Fayette County

Belle Vernon

Ashley E. Bronakowski, Hollyberry Lane, English Education

Brownsville

Katie L. Grahek, Lynn Road, Speech and Lang Pathology Education

Connellsville

Barbara N. Shultz, Breakneck Road, English

Everson

Brant E. Roberts, Music Education

Franklin County

Chambersburg

Kyle A. Pillar, Center Street, Communications Media

Fayetteville

Austin T. Beaufort, Michaux Drive, Music Education

Greencastle

Ashley N. Frankenfield, West Weaver Road, Management

Vincent S. Hall, Moss Spring Avenue, Management

Waynesboro

Abbie M. Bender, Orchard Lane, Biology

Zachary C. Grass, Peaceful Oak Drive, Music Education

Kristen N. Swope, Gehr Road, Psychology

Greene County

Mount Morris

Megan D. Fox, Buckeye Road, Journalism

Waynesburg

Jessany A. Knapp, North West Street, Speech and Lang Pathology Education

Josie M. Patton, Mount Morris Road, Communications Media

Huntingdon County

Broad Top

Alyssa B. Black, Speech and Lang Pathology Education

 

Jefferson County

Brockway

Megan C. Gallagher, Kerr Street, Music Education

Brookville

Amanda E. Henretty, Fog Hollow Lane, Interior Design

Chadwick L. Schuckers, Belgiumtown Road, Political Science

Shannon D. Shaffer, Ramsaytown Road, Music Education

Punxsutawney

Jared L. Burkett, Oak Run Ave, Fashion Merchandising

Michael D. Depp-Hutchinson, Woodland Avenue, Theater

Devan J. Penman, North Penn Street, Physical Education and Sport

Heather L. Phillips, South Main Street, Accounting

Reynoldsville

Breana C. Barrett, Grant Street, Middle Level Education

Summerville

Eden R. Kahle, Kahle Road, Journalism

Karli L. Spangler, Shields Road, Music Education

Walston

Chanie M. Spearing, Early Childhood Education/Special Education

Juniata County

Mifflin

Ashley R. Kipp, Crestview Drive, Physical Education and Sport

Lackawanna County

Dalton

Morgan C. Chase, Church Street, Theater

Kaitlyn D. Klinges, Rural Route 2, Political Science

South Abington Township

Katherine A. Carter, Edgewood Drive, Hospitality Management

Lancaster County

East Petersburg

Nicolas J. Fillgrove, State Street, Psychology

Elizabethtown

Derrick Anderson, Sunrise Boulevard, Management

Kelsey M. Hayden, Hillcrest Lane, Biology

Lancaster

Mindy J. Stipe, Richmond Road, Hospitality Management

Lititz

Alexandra V. Freeman, Ashton Place, Early Childhood Education/Special Education

Peach Bottom

Keri A. Swisher, Fulton Inn Road, Sociology

Lawrence County

Ellwood City

Kristen D. Kozminski, Stiefel Avenue, Speech and Lang Pathology Education

New Castle

Tiffany M. Murphey, Moravia Street, Early Childhood Education/Special Education

Amanda L. Shaffer, Joyce Lane, Natural Science

Wampum

Rachel S. Scherer, Halltown Road, Anthropology

Lebanon County

Cleona

Hannah K. Woodward, West Elm Street, Marketing

Lebanon

Susan J. O'Toole, Aspen Lane, Middle Level Education

Kelsey M. Peters, Larch Circle, Communications Media

Jessica D. Stachura, East Brookfield Drive, History

Lehigh County

Allentown

Courtney J. Fillman, Lone Lane, Deaf Education

Kelsey M. Shaulis, Spring Wood Drive, Spanish Education K-12

Emmaus

Kelly A. Nonnemacher, Franklin Street, Child Development and Family Relations

Orefield

Catherine A. Caffrey, Rebecca Lane, Communications Media

Laura P. McFadden, Meadow Drive, Communications Media

Schnecksville

Janelle M. Stayt, Kistler Road, Marketing

Luzerne County

Dallas

Sarah M. Leskowsky, Oak Drive, Speech and Lang Pathology Education

Shickshinny

Jill A. Franklin, Silo Road, Hospitality Management

Katherine A. Swiatek, Hunlock Harveyville Road, Early Childhood Education/Special Education

Sweet Valley

Shawni J. Scott, Main Road, Anthropology

Wapwallopen

Elisa D. Laird, Mulholland Drive, Nursing

Wilkes Barre

Ryan J. Everett, South Grant Street, Psychology

Mckean County

Bradford

Tynan J. Shannon, Constitution Avenue, Criminology

Kane

Kristen M. Geer, Welsh Street, Art Education

Lauren A. Harvey, Hemlock Avenue, Physical Education and Sport

Kalie N. Walter, Tionesta Avenue, Marketing

Lewis Run

Erin N. Black, Beaver Drive, Psychology

Shelby L. Runyan, Big Shanty Road, Business Education

Smethport

Danielle M. Nielsen, Hamlin Street, Nutrition

Mercer County

Greenville

Zachary G. Candela, Taylor Street, Biology

Brett A. Eddinger, Beatty School Road, Biology

Joshua J. Riffe, South Mercer Street, Physical Education and Sport

Transfer

Nicole M. Gregg, Crestview Drive, Nursing

Rebekah D. Schaaf, Rutledge Road, Interior Design

Monroe County

Cresco

Emily J. Clark, Henrys Crossing Road, Biology

East Stroudsburg

Aleda K. Johnson, Payton Road, Communications Media

Nadhirah A. Norman, Haven Lake, English

Montgomery County

Gilbertsville

Mary T. Gutekunst, Crystal Lane, Anthropology

Glenside

Michael T. McKeegan, New Street, Spanish Education K-12

Hatfield

Jared W. Barnett, Washington Lane, Geography

Mary E. Ward, Valley Woods Road, Early Childhood Education/Special Education

Kerry L. Young, Roosevelt Boulevard, Psychology

Lansdale

Jeremy D. Edwards, Village Way, Asian Studies

Christian D. Lamar, Bedford Lane, Biology

Limerick

Katie L. Vining, South Limerick Road, Speech and Lang Pathology Education

Plymouth Meeting

Kellie A. Bowe, Pilgrim Road, Early Childhood Education/Special Education

Montour County

Danville

Sarah McLean, Steffens Road, Biology

Northampton County

Bath

Jessica M. Paulus, Beacon Road, Interior Design

Easton

Amanda J. Karwel, Southwood Drive, Biology

Paige N. LaDuca, West Nesquehoning Street, Regional Planning

Nazareth

Stephanie M. Prekopa, Donato Court, Hospitality Management

Perry County

Duncannon

Amanda A. Clark, North High Street, Sociology

Newport

Angel R. Huss, North 5th Street, Physical Education and Sport

Philadelphia County

Philadelphia

Khalia I. Brown, Devereaux Avenue, Criminology

Aijah K. Goodwin, Kemble Avenue, Psychology

Victor Lopez, North Hancock Street, Accounting

Cynthia Milord, Wyndale Avenue, Early Childhood Education/Special Education

Deshante L. Nelson, Chancellor Street, Criminology

Keyonna M. Savage, Medary Avenue, Communications Media

Chloe E. Smith, Arlington Street, Music Education

Ethan Y. Wang, Kalos Street, Accounting

Somerset County

Davidsville

Ashley M. Moyer, East Campus Avenue, Early Childhood Education/Special Education

Friedens

Brendan F. Saunders, Bicycle Road, Psychology

Hollsopple

Annie E. Bridge, Waterway Drive, Child Development and Family Relations

Heather M. Daly, Gilbert Hollow Road, Nursing

Gabriel J. Mazzotti, Music Education

Hooversville

William L. Harman, Barn Street, Political Science

Meyersdale

Elizabeth C. Caton, Sherman Street, Deaf Education

Rockwood

Hanna A. Weimer, Broadway Street, Deaf Education

Somerset

Alex T. Brown, West Catherine Street, Criminology

Stoystown

Matthew D. Lohr, Ralphton Road, Criminology

Windber

Stephany C. Flynn, Jackson Avenue, Social Studies Education

Susquehanna

Montrose

Bryan D. Castrogiovanni, Rural Route 7, Mathematics Education

 

Union

Winfield

Claire D. Bertinet, Park Road, Family and Consumer Science Education

 

Venango

Oil City

Charles M. Culbertson, West 3rd Street, Biochemistry

Seneca

Justin T. Loll, Fairfield Avenue, Safety Sciences

Washington

Burgettstown

Karie A. Obremski, Hindman Avenue, Fashion Merchandising

McDonald

Jessie A. Crawford, McWreath Road, Music

Scenery Hill

Samantha R. Ritzer, East National Pike, Geology

Washington

Travis L. Fiem, Lone Pine Road, Music Education

Carley E. Mendez, Henderson Avenue, Accounting

Franklin D. Morris, McKee Road, Criminology

Wayne County

Gouldsboro

Rebekah I. Beers, Shawnee Path, Child Development and Family Relations

Westmoreland County

Apollo

Erin L. Dixon, Terrace Avenue, Early Childhood Education/Special Education

Jenna M. Herstek, Watson Road, Speech and Lang Pathology Education

Kayla M. Robinson, Karpaw Lane, Social Studies Education

Hayley R. Rusz, Jackson Road, Art Education

Avonmore

Kimber L. Carnahan, West Lebanon Road, Early Childhood Education/Special Education

Delmont

Zachary S. Wolfe, Kenneth Drive, Physical Education and Sport

Derry

Morgan A. Allman, Panizzi Road, English Education

Greensburg

Brooke E. Bentley, Johnson Road, Early Childhood Education/Special Education

Kylie A. Chiu, Westland Drive, International Business

Aqua O. Gentis, Attleboro Place, International Business

Patrick M. Pushic, Barnhart Road, Early Childhood Education/Special Education

Adam D. Santavy, Churchill Drive, French Education K-12

Jordan A. Sherrow, Shelby Drive, Asian Studies

Irwin

Melissa A. Dobransky, Valley Vue Drive, Child Development and Family Relations

Kayla M. Henderson, Cheerokee Street, Nursing

Rachel L. Knopf, 9th Street, Art Education

Jeannette

Lauren E. Yates, Reed Court, Speech and Lang Pathology Education

Latrobe

Samantha A. Kissel, Walnut Street, Mathematics Education

Krista Park, Heimann Road, Management

Andy C. Wyant, Spring Street, Theater

Ligonier

Lindsay N. Blystone, Hermitage Circle, Speech and Lang Pathology Education

Lower Burrell

Eric M. McAlpine, Hilltop Drive, Criminology

Murrysville

Taylor E. Farina, Ashbaugh Road, Speech and Lang Pathology Education

New Alexandria

Nicole R. Harvan, Fennel Street, Early Childhood Education/Special Education

Nicholle M. Merenda, Archway Drive, Early Childhood Education/Special Education

New Florence

Travis M. Deyarmin, Wheatley Circle, Computer Science

Bryan D. Rape, Coal Road, Regional Planning

New Kensington

Jack W. Connor, Gabrielle Drive, Health and Physical Education

North Huntingdon

Rachel J. Ciocca, White Street, Art Education

Alexis G. Gorenz, Adams Drive, Marketing

Hannah N. Guyon, Hahntown Wendel Road, English

Scottdale

Alicia A. Zimmerman, Chaintown Road, Early Childhood Education/Special Education

Seward

Joshua A. Darr, Thompson Street, Biology

Ryan P. Merle, Donelson Road, Economics

Trafford

Daniel V. Dicocco, Pine Hollow Road, Music Education

Seth M. Dixon, Baker School Road, History

Vandergrift

Catherine D. Roberto, Washington Avenue, Marketing

Emily C. Stephens, North Balsinger Road, Natural Science

Youngwood

Brian M. Lohr, Sherwood Circle, Early Childhood Education/Special Education

Julianne N. Reger, South 5th Street, Physical Education and Sport

Wyoming County

Tunkhannock

William J. Kelly, Mountain View Terrace, Nursing

Hali M. Soloski, Vosburg Road, Nursing

York County

Dillsburg

Luke J. Barricklow, Fairway Drive, Health and Physical Education

Glen Rock

Joseph J. Trebilcock, Hametown Road, Anthropology

Manchester

Natalie J. Hotaling, East Parkview Road, Journalism

Red Lion

Cassandra Stroman, Kendale Road, Criminology

Seven Valleys

Courtney A. Price, Diamond Run Court, International Business

Spring Grove

Kiersen A. Hoffacker, Yingling Drive, Child Development and Family Relations

Stewartstown

Elena R. Pietrowicz, Kings Way, Criminology

Wrightsville

Christan J. Frederick, West Shoff Road, Nuclear Medicine Technology

York

Megan E. Doner, Heather Drive, Early Childhood Education/Special Education

Logan S. Sealover, Brittany Court, Computer Science

Out - of - State

Colorado

Lindsey S. Quakenbush, Longmont, English

Illinois

Catherine Krygeris, Downers Grove, Biology Education

Maryland

Marketta C. Gent, Boyds, Music Education

Chelsey M. Hipp, Clarksville, Early Childhood Education/Special Education

Caitlin J. Schwatka, College Park, Early Childhood Education/Special Education

Ashley M. Meredith, Columbia, Communications Media

Elizabeth P. Reynolds, Fort George G Meade, Anthropology

Lauren M. Gibson, Frederick, Early Childhood Education/Special Education

Katherine E. Koenig, Gaithersburg, Physical Education and Sport

Mary C. Norr, Gaithersburg, Early Childhood Education/Special Education

Nicholas X. Brock, Germantown, Political Science

Teresa M. Dierks, Germantown, Chemistry

Kristen M. Erickson, Germantown, Early Childhood Education/Special Education

Anastasia E. Gaines, Hagerstown, Communications Media

Gretchen D. Heine, Ijamsville, Spanish for Internationl Trade

Alexandra L. Tierney, Lusby, Early Childhood Education/Special Education

Jennifer A. Huff, Mount Airy, Accounting

Kristen L. Kenski, Mount Airy, Nursing

Jessica L. Brechbill, Williamsport, Early Childhood Education/Special Education

Nebraska

Wendy M. Leuenberger, Lincoln, Biology

New Jersey

Alexander A. Davis, Andover, Geography

Tenesha D. Ali, Browns Mills, Early Childhood Education/Special Education

Samuel J. Weiser, Browns Mills, Music Education

Rebecca N. Malaczewski, Cherry Hill, Criminology

Allyson J. Mitidieri, Cherry Hill, Nutrition

Kevin D. Honigsberg, Hackettstown, Hospitality Management

Brianne V. Stewart, Hewitt, Physical Education and Sport

Matthew R. Jones, Piscataway, Finance

Domenica A. Caporusso, Sewell, Nutrition

Kimberly M. Shaver, Stanhope, Natural Science

Adriana E. Konstantinides, Voorhees, Nutrition

New York

Kaitlyn R. Kaminski, Rochester, Natural Science

Ohio

William D. Watkins, Belmont, Geology

Christopher M. Garrett, Brecksville, Finance

Austen W. Perelman-Hall, Cleveland Heights, Marketing

Deven L. Bray, Cleveland Hts, Disability Services

Ashley R. Youngkin, Cuyahoga Falls, Accounting

Devan C. Mercer, Ravenna, Sociology

David J. Wilcox, Westerville, Finance

Rhode Island

Meghan E. Corbett, North Kingstown, Nursing

Virginia

Sean P. Smith, Annandale, Mathematics

Alexander J. Berdahl, Ashburn, Criminology

Danielle C. Deal, Broadlands, Marketing

Chase P. Robson, Centreville, International Business

Emily R. Manno, Fairfax, Psychology

Andrea L. Rossman, Fairfax, Early Childhood Education/Special Education

Rachelle M. Millard, Marshall, Anthropology

Rebecca R. Slaughter, Oak Hill, Early Childhood Education/Special Education

West Virginia

Andrew A. Bisaha, Athens, Marketing

Samuel T. Sullivan, Martinsburg, English

Logan B. Wojcik, Wheeling, Philosophy

International

Canada

Zachary F. Kempa, Ontario, Marketing

China

Haotian Qiu, Chengdu, Marketing

Fanyi Qiu, Shenyang, Finance

Jie Lai, Shifang, Management

Kynya

Yiyi Fan, Nairobi, Biology

Malaysia

Shun Thai Ang, Subang Jaya, Marketing


 «  Return to previous page
 »  Send to a friend
Subscribe to channel

Leave a comment:

· Subscribe to comments
Be the first to comment here.
911 Report